blog badania
RSS
poniedziałek, 18 czerwca 2007
słowo o założeniach
Badanie, które teraz przygotowujemy ma charakter pilotażu. Nie obejmiemy nim całej blogosfery, więc nie będziemy uprawnieni do uogólnienia wyników na całą populację twórców, komentatorów i czytelników blogów. Będziemy mogli natomiast zbadać prawidłowości i zależności. Korzystamy też z podobnych badań robionych w innych krajach. Jeśli wyjdą ciekawe wyniki to spróbujemy powtórzyć badanie (może jesienią?) - tym razem na bardziej reprezentatywnej i losowej próbie "uczestników blogosfery".
Timinig i założenia

Prawdopodobnie do końca tego tygodnia zostanie przygotowany kwestionariusz badania. W tygodniu pomiedzy 25-30 czerwca chcemy ruszyć z badaniem. Potrwa ono około 2 tygodni. Badanie będzie realizowała firma Gemius. Badanie obejmie użytkowników serwisów blogowych: autorów, komentujących, czytelników.

Wyniki badania zostaną opublikowane na tym blogu. Wstępne wyniki powinny być dostępne w ciągu miesiąca.

13:20, domino00
Link Komentarze (3) »
Badanie blogosfery - skąd pomysł i o co chodzi?

Pomysł przebadania polskiej blogosfery narodził się w mojej głowie po przeczytaniu artykułu zamieszczonego tutaj, gdzie poza wieloma licznymi wątkami "wartość" blogów sprowadzono do ich ilości. Wokół tego tematu (ilość versus jakość) rozpoczęła się dyskusja na blogach i w komentarzach.

Tutaj jest pierwszy wpis o pomyśle badania blogosfery.

Następnie zainteresowałem kilka osób i firm (Gemius, Blox, przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i nie tylko) przeprowadzeniem badania, odbyła się także krótka debata na temat założeń samego badania (pod wpisem tutaj).

W związku ze zwiększaniem się ilości materiałów dotyczących badania zamieściłem u siebie zakładkę pod hasłem "Badanie blogerów" gdzie można przeczytać wcześniejsze wpisy.

Po około 5 tygodniach założyliśmy tego bloga, aby tutaj publikować informacje o badaniu.

13:15, domino00
Link Komentarze (2) »

Add to Technorati Favorites